A rozstészta kelesztésénél még erősebben szembesülünk a sikér-térháló hiányával. A tészta térfogata sokkal kisebb ütemben növekedik, mint azt a búzatésztáké, mert a rozstészta gázvisszatartó képessége csak fele a búzatésztákénak – ezért aztán a rozskenyerek bélzete mindig tömörebb. Tapasztalataink szerint a rozstészták gázvisszatartó képessége a tészta savanyítottságának mértékétől függ. A Zeelandia által készített kovászokkal megfelelően savanyított rozstésztáknak nagyobb a gázvisszatartó képessége, így lazítottabb lesz a kenyér bélzete. Az erőteljesebb savanyítás következtében a rozskenyerek íze és aromája is más, savfokuk pedig többszöröse a búzakenyerekének.
A Roggen Pro fejlesztése során nagy hangsúlyt fektettünk a tészta vízfelvevő képességére, így elértük, hogy késztermék az átlagosnál tovább marad fogyasztható. A rozslisztben lévő növényi gumik és nyálkaanyagok, valamint a feltárt keményítő által megtartott víz késleltetik a sülés alatt elcsirizesedett keményítő retrogradációját, vagyis zsugorodását, vízleadását.
A Roggen Pro keverékkel készített rozstésztával és a megfelelő technológia betartásával tehát már a magyar pékek is tökéletes rozskenyeret készíthetnek – pontosan olyat,
amit vásárlóik keresnek.
Magyarországon a fehér búzakenyér a hagyományos kenyér, mivel nálunk a búza a legelterjedtebb gabona. A rozzsal már nem állunk ilyen jól; a gazdák körében nem igazán népszerű, a klímánk sem kedvez neki igazán, és a nálunk termelt rozs sütőipari értéke sokszor nagyon gyenge. Ezért látta fontosnak a Zeelandia, hogy
egy stabil, jó minőségű keverékkel segítse a magyar pékeket
a rozskenyér készítésében. Így született meg a Roggen Pro céllisztünk.
Csakhogy egy jó keverék önmagában nem elég, ezért a rozskenyér készítésének technikájáról is beszélnünk kell. Nem titok ugyanis, hogy a magyar pékek körében nem népszerű a ragacsos és rugalmatlan rozstészta, ezért igyekeznek a fehér kenyér technológiai mutatóihoz igazítani a paramétereket. Ez hiba, mivel ezt a két tésztatípust nem lehet összehasonlítani.
A búzalisztből készült tészta rugalmas, száraz tapintású. Ennek oka, hogy a búzalisztben lévő jó minőségű sikér a dagasztáskor vizet vesz magához, és hosszú fehérjelánccá alakul, ami később térhálóssá válik, és vázat képez a tésztában. Ebbe a vázba szorul bele, mint egy kalodába a széndioxid, ami a lazításért felelős. Ezzel szemben a rozstészta sikértartalma nem képes vázzá alakulni, mivel a benne lévő, részben oldott, részben duzzadt növényi gumik és nyálkaanyagok megakadályozzák a fehérjelánc kapcsolódását.
We think you use an outdated browser. One that can't handle HTML5 properly. This magazine is made with Magzmaker, the online magazine cms, that uses modern techniques based on HTML5. We hope that you can install either the latest version of Internet Explorer, Google Chrome or Mozilla Firefox. These browsers allow you to view this magazine smoothly.
Download the latest version of Internet Explorer hier.
Download the latest version of Firefox hier.
Download the latest version of Chrome hier.